Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
      PARAFIA   MATKI               BOŻEJ   POCIESZENIA

CZAS POCIESZENIA wydanie nr 1 (10.2016 r.)


Wywiad +

Dr Rafiq Rishmawi

Dr Rafiq Rishmawi Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Betlejem

Kim jest konsul honorowy w Betlejem i jakie są jego kompetencje?

- Konsulaty Honorowe działają na całym świecie od 1924 roku .Jest ich około 323 . Konsulat Honorowy w Betlejem istnieje od 2012 roku ,a głównym jego zadaniem jest praca na rzecz polskich obywateli przybywających do Ziemi Świętej , ochrona ich praw i interesów podczas ich pobytu na terenach V-tej Ewangelii oraz promocja wszelkich form turystyki.

Mimo, że jest to miejsce drogie dla trzech religii (Chrześcijanie, Muzułmanie, Żydzi), krew nadal się leje w Ziemi Świętej. Na czym polega nierozwiązywalny konflikt palestyńsko-izraelski?

- Konflikt palestyńsko- izraelski dotyczy głównie okupacji ziem palestyńskich od 1967 roku , budowy osiedli izraelskich na ziemiach okupowanych oraz nierespektowania międzynarodowych rezolucji . Ziemię Zachodniego Brzegu odgradza od Izraela około 700 kilometrowy, wysoki mur ,co uniemożliwia swobodne poruszanie sie ,odbywanie praktyk religijnych w miejscach świętych dla religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej . Sytuacja ta powoduje , że dużo osób emigruje z Ziemi Świętej . W grupie emigrujących olbrzymią liczbę stanowią Chrześcijanie .

Media niemal codziennie relacjonują przebieg konfliktu bliskowschodniego, koncentrując się na stronach palestyńskiej i izraelskiej. Mało poświęca się uwagi losowi chrześcijan tu mieszkających– grupy ludności poddawanej naciskowi z obu stron i pozbawionej wsparcia z zewnątrz. Czy chrześcijanie w Ojczyźnie Jezusa to znikająca populacja? Jaka jest obecnie sytuacja chrześcijan w Ojczyźnie Jezusa? Co możemy zrobić, aby pomóc chrześcijanom w Ojczyźnie Jezusa?

- W Betlejem , które liczy około 100 000 mieszkańców tylko około 8000 to Chrześcijanie . Rejon Betlejem jest największym skupiskiem Chrześcijan w Ziemi Świętej. Jest ich tu ok. 30 procent, gdzie na pozostałym obszarze Chrześcijanie stanowią zaledwie 3 procent. W rejonie Betlejem nie ma konfliktów Muzułmanów z Chrześcijanami. Jest tu duże bezrobocie, ok. 20%. Głównym sposobem utrzymania tutejszej ludności jest produkcja pamiątek z drewna oliwnego i masy perłowej.                                                                      Polacy są trzecią, zaraz po Rosjanach i Ukraińcach najliczniejszą narodowością odwiedzającą Betlejem. Stanowią jedną z największych grup odwiedzających Ziemię Świętą. Przybywa ich co roku około 150 000. To ważne, ponieważ ich obecność jest swego rodzaju wsparciem dla żyjących tu Chrześcijan i olbrzymią pomocą.

Czy mimo panującej trudnej sytuacji w Ziemi Świętej Pan, jako gospodarz będzie zachęcał do nawiedzenia tych miejsc?

- Ziemia Święta jest ziemią przyjazną dla turystów i pielgrzymów. Oferujemy niezapomniane przeżycia duchowe , przepiękne krajobrazy , pogodę , hotele i jedzenie naprawdę bardzo dobre . Dlatego tak ważne jest, abyście przyjechali Państwo do nas . Tak , jak obowiązkiem każdego Muzułmanina jest odbycie raz w życiu pielgrzymki do Mekki , niech będzie obowiązkiem Chrześcijanina odbycie pielgrzymki do Ziemi Świętej  . Zapraszamy serdecznie i czekamy na Państwa.

Przyjechał Pan do Polski na studia w 1975 r. W Łodzi ukończył Pan Akademię Medyczną i w naszym mieście poznał Pan żonę. Proszę opowiedzieć o swojej rodzinie.

- Od 36 lat jestem żonaty z Polką , mamy trojkę dzieci - dwie córki i syna . Dzieci skończyły studia wyższe w Betlejem , pracują. Żona Ewa pracuje w sklepie z pamiątkami dla turystów na Polu Pasterzy . Większość turystów , którzy odwiedzają sklep, to Polacy . Nasz dom zawsze był otwarty dla Polaków, którzy przyjeżdżają do Ziemi Świętej. Zawsze są przez nas oczekiwani z ogromną serdecznością.

Jaki macie Państwo Kontakt z Polakami?

- Nie ma tu zbyt wielu Polaków, na zachodnim wybrzeżu Palestyny żyje trzynaście Polek, w tym trzy w rodzinach chrześcijańskich (dwie w Betlejem), pozostałe w muzułmańskich. Te małżeństwa polsko-palestyńskie są bardzo zgodne. Polacy są tutaj bardzo lubiani, wyczekiwani. Dodam, że rekordzistka, z którą rozmawiałem, odwiedziła Ziemię Świętą 14 razy. Z kolei mamy bardzo bliski kontakt   z rodziną żony mieszkającą w Łodzi. W tym roku mieliśmy szczęście znów przebywać w Polsce i w Waszym mieście.

O Panu i Pańskiej żonie szczególnie ciepło wyrażają się polskie zakonnice Elżbietanki prowadzące sierociniec w Betlejem. Nazywają Pana dobroczyńcą i opiekunem. Wspomaga je Pan rzeczowo, leczy dzieci oraz siostry, organizuje pomoc, a nawet wyjazdy dzieci do Polski.

- Konsul Honorowy pracuje nieodpłatnie, angażuje swój czas i środki finansowe na rzecz pomocy obywatelom Polski . W moim przypadku, ponieważ jestem lekarzem dochodzi bardzo często do udzielanie pomocy medycznej . Spotykam sie z turystami i pielgrzymami polskimi na spotkaniach, na których opowiadam o sytuacji ,w której przyszło nam żyć . Jestem w ścisłym kontakcie z naszymi siostrami Elżbietankami i Karmelitankami .Siostry Elżbietanki prowadzą Dom Dziecka, który liczy około 24 dzieci z Betlejem i okolic .  Pomagam im we wszystkich sprawach dotyczących funkcjonowania domu . Dwa lata temu z grupą dzieci pozostających pod opieką sióstr byliśmy z pielgrzymką w Polsce na zaproszenie Biskupa Świdnickiego oraz pani Wójt Świdnicy .Zespół taneczny z Betlejem był też trzy razy w Łodzi na festiwalu „Folkowe Inspiracje” .Rok temu harcerze łódzcy obozowali wspólnie z harcerzami z Betlejem . W tym roku na zaproszenie łódzkich harcerzy przybędzie grupa naszych skautów ,  aby wspólnie spędzić część wakacji.

Dziękuję za rozmowę

- Dziękuję, serdecznie pozdrawiam Wspólnotę Parafii Matki Bożej Pocieszenia i zapraszam wszystkich do odwiedzenia Ziemi  Świętej.


Wywiad przeprowadziła Bożena Janus, lipiec 2016 r.Pomoc dla „DOMU POKOJU” w Betlejem

W czasie wakacyjnej wizyty konsula palestyńskiego w Łodzi poproszono naszą rodzinę parafialną o wsparcie i pomoc dla sierot w Domu Pokoju w Betlejem. Właśnie tam, każdego dnia, polskie zakonnice Elżbietanki ratują dzieci i młodzież, którym przyszło dorastać w kraju nazywanym bombą zegarową Bliskiego Wschodu. Siostry nie tylko opiekują się dziećmi, lecz wykonują wszelkie prace , by przywrócić swoim wychowankom utracone dzieciństwo. Przed Świętami Bożego Narodzenia siostry organizują kiermasz polskich produktów świątecznych, z którego dochód przeznaczony jest na potrzeby sierot Autonomii Palestyńskiej. Każdy z nas może stać się budowniczym tej kolebki miłosierdzia w niezwykłym miejscu, gdzie Bóg jako Dziecko przyszedł na świat. Kto chciałby pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom w ojczyźnie Jezusa, może ofiarować swój dar. Od przyszłej niedzieli można będzie złożyć do kosza wystawionego w naszym kościele (Parafia Matki Bożej Pocieszenia, ul. Jabłoniowa) trwałe produkty polskiej produkcji (słodycze, art. spożywcze, ozdoby na Święta Bożego Narodzenia, inne), które siostry sprzedadzą na polskim kiermaszu w Betlejem. Polskie Elżbietanki twierdzą, że pierwszy krok, jaki należy uczynić, by w Ziemi Świętej zapanował pokój, to rozsiewanie maleńkich ziarenek miłości. Siostry czynią to nieprzerwanie od 46 lat.

Bóg zapłać
Dobra miara+

Z okazji uroczystych obchodów przybycia króla do stolicy dwór królewski hucznie świętował. W świątecznej komnacie król przyjmował dary i ofiary od poddanych. Wszystkie dary były bardzo wartościowe: bogato zdobiona broń, srebrne kielichy, drogie płótna haftowane złotem. Gdy orszak ofiarodawców zbliżał się ku końcowi, pojawiła się wiekowa wieśniaczka. Szła w ciężkich drewniakach, utykając i wspierając się na lasce. W ciszy wyjęła z wiklinowego kosza podarunek starannie zawinięty w płótno. Rozległ się wybuch śmiechu, gdy złożyła u stóp króla kłębek białej wełny. Uzyskała ją od swoich dwóch owiec - całego jej dobytku - i uprzędła w czasie długich zimowych wieczorów. Król bez słowa pokłonił się z godnością. Gdy staruszka powoli opuszczała komnatę, odprowadzana pogardliwymi spojrzeniami, król dał znak, by rozpocząć świętowanie. Staruszka z trudem podjęła nocną wędrówkę w kierunku swojej chaty znajdującej się w lasach królewskich. Dotychczasowa jej obecność była tam zaledwie tolerowana. Gdy ujrzała swój dom, przestraszyła się panicznie. Chata była okrążona przez żołnierzy króla. Wokół biednego domostwa wbijano paliki i rozciągano między nimi białą wełnianą przędzę. "Mój Boże" westchnęła ze ściśniętym sercem "mój dar obraził króla... Teraz straże aresztują mnie i wtrącą do więzienia". Gdy dostrzegł ją komendant wojska, skłonił się i uprzejmie oznajmił: "Moja pani, na rozkaz naszego dobrego króla, ziemia, którą może otoczyć nić z waszego kłębka wełny, od tej chwili należy do was". Obwód jej nowej posiadłości odpowiadał długości wełny w kłębku. Otrzymała tą samą miarą, z jaką obdarowała.


Webmaster » e-mail: kerygmajjk@wp.pl
Rz 5, 1-5:

Dostąpiwszy więc usprawiedliwienia przez wiarę, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu uzyskaliśmy przez wiarę dostęp do tej łaski, w której trwamy i chlubimy się nadzieją chwały Bożej. Ale nie tylko to, lecz chlubimy się także z ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość, a wytrwałość - wypróbowaną cnotę, wypróbowana cnota zaś - nadzieję. A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany.
Rz 8, 9-11:

Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy. Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia. A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha.

POLECAMY STRONY

Archidiecezja Łódzka
Niedziela
Jasna Góra
Jan Paweł II
Ruch Światło-Życie
Prasa Katolicka

monitoring pozycji
© 2011 - 2016 Oficjalna Strona Parafii Matki Bożej Pocieszenia Łódź ul. Jabłoniowa 2 - RADOGOSZCZ